top of page

Dobre samopoczucie

Zaktualizowano: 31 mar 2020

Zawsze mamy wybór


Samopoczucie i to te dobre, nie jest dane raz na zawsze. Od nas zależy w dużej mierze jakość życia i jak w tym życiu się czujemy. Pragnę zainspirować Was, w jaki sposób można dbać o swoje dobre samopoczucie.Co wpływa na dobre samopoczucie?


1. KONTAKT Z WŁASNYM CIAŁEM

Na co dzień nie mamy kontaktu ze swoim ciałem, po prostu je mamy, nosimy je. Czujemy ciało dopiero wtedy, gdy zaboli. Rosyjscy uczeni odkryli, że ciało wysyła 6 m-cy przed sygnały ostrzegawcze.

Kontakt z ciałem można nawiązać wtedy, gdy nic nie boli. Spróbuj nawiązać kontakt z ciałem, kiedy wszystko jest ok. Możesz zacząć np. od skanowania ciała (body scan). Polecam wszelkie praktyki, gdzie masz szansę poczuć swoje ciało: taniec, joga, gimnastyka, masaż.


2. BYCIE W PRAWDZIE ZE SOBĄ

 1. PRZESTAŃ SŁUCHAĆ, KIEDY CI MÓWIĄ, JAKA/I MASZ BYĆ Słuchaj tylko wewnętrznego głosu, aby wiedzieć jaki chciałbyś być

 2. DRUGIE JEST MOŻLIWE, KIEDY BĘDZIESZ MIEĆ ZA SOBĄ PIERWSZE – PRZESTAŃ NOSIĆ MASKI. Jeśli jesteś zły, bądź zły. Kiedy chcesz się śmiać, śmiej się. Maski powodują nieprawidłowe funkcjonowanie, stworzą blokady.


BĄDŹ SOBĄ ZA WSZELKĄ CENĘ” OSHO


3. ŻYJ W TERAŹNIEJSZOŚCI Każde zakłamanie nadchodzi z przeszłości lub przyszłości.

Co było, już tego nie ma. Co będzie, jeszcze nie istnieje. Być tu i teraz znaczy być autentycznym. 3. PODDAJ SIĘ ŻYCIU, COKOLWIEK PRZYNOSI Jesteśmy programowani do pracy, pośpiechu, pędu.

Odpoczynek jest utożsamiany z lenistwem – czas to zmienić.

 1. ODPOCZYNEK – człowiek zrelaksowany, to zrelaksowane ciało, umysł i serce

 2. RELAKSACJA – idealnie byłoby 2 h dziennie. Propozycja treningu progresywnej relaksacji mięśni wg Jacobsona, treningu autogennego wg Schultza, itp.

4. ZAAKCEPTUJ MĄDROŚĆ CIAŁA

 1. Odpręż się

 2. Odpuść

 3. Świadomie oddychaj

Nigdy nie popędzaj rzeki, ale także nie idź pod prąd” OSHO

5. RADOŚĆ W TOBIE

RADOŚĆ – kiedy jej doświadczamy, to znaczy, że nasze ciała pozostają w symfonii - to bycie sobą – żywym, tryskającym energią, pełnym wigoru. Życie może być pasją, wibrującą i pulsującą pasją, ogromną energią.


6. ŚMIEJ SIĘ I BĄDŹ PEŁNIĄ SIEBIE

POCZUCIE HUMORU łączy rozdzielone części, skleja fragmenty Ciebie w całość. Kiedy śmiejemy się serdecznie, podziały znikają i stajesz się jednym.

 • Rozmawia dwóch sklerotyków: - Znasz Kowalskiego? - A jak się nazywa? - Kto...?


 • Grenlandia, -60 °C. Eskimos wraca do igloo i ciągnie na sankach zamrażarkę. - Po co ci to? - pyta żona. Przecież mamy mróz cały rok. - No właśnie. Na dworze -60, w domu -50, pod kołdrą -40, a w zamrażarce -20. Dzieci się trochę zagrzeją.


 • Nauczyciel matematyki: - Wasza klasa jest tak słaba, że 30% nie zda matury! Uczeń: - Ha, ha, ha! Jak nas tylu nawet w klasie nie ma...


Ciesz się życiem,

śmiej się z wszystkich absurdów,

które Cię otaczają.” OSHO


7. DBAJ O SIEBIE

 1. Traktuj siebie tak samo dobrze, jak traktujesz innych.

 2. Poświęć sobie choć 5 min. dziennie.

 3. Tańcz, śpiewaj, maluj, graj...

 4. Odbierz innym ster do swoich emocji i wciśnij „spokój”. Nie masz wpływu na to, co robią inni, ale masz wpływ na własne reakcje.

 5. Rób sobie chwile wytchnienia, relaksu.

 6. Praktykuj wdzięczność - po obudzeniu powiedz sobie, za co jesteś wdzięczny.

 7. Przestań się ciągle karcić się za błędy. Lepiej zastanów się, czego nauczyłeś się? Co możesz zrobić inaczej/lepiej następnym razem i iść dalej

 8. Przestań ograniczać siebie poziomem świadomości innych. „Wszyscy uważają, że coś jest niemożliwe, aż przychodzi ktoś, kto o tym nie wie i to robi.” Einstein

 9. Przestań czekać na to, że samo coś się zmieni. Weź sprawy w swoje ręce. Żyjesz teraz, nie kiedyś i nie potem. Jak chcesz, żeby wyglądało Twoje życie teraz?

 10. Przestań spędzać czas z niewłaściwymi osobami.

 11. Przestań uciekać od trudności. Skonfrontuj się z nimi i zacznij sobie z nimi radzić.

 12. Przestań porównywać się z innymi. Lepiej zapytaj siebie: Czy jestem lepszy od siebie z wczoraj?

 13. Wybaczaj sobie.

 14. Dbaj o higienę myśli. Zwracaj uwagę jakie masz myśli, czy one Cie wspierają , mobilizują. Jeśli nie, zrezygnuj z nich i zaproś te, które, będą Ci motywować i dobrze wpływać na Ciebie.

 15. Medytuj, módl się, mantruj... - rób to, co na Ciebie dobrze działa.


Wszystko jest procesem. Ważne, abyśmy każdego dnia zrobili coś dobrego dla siebie. Dzięki temu możemy my stawać się lepsi dla innych.


Życzę dobrego samopoczucia i pamiętajcie o sobie, bo kiedy Wy będziecie w dobrej formie, wtedy możecie wspierać innych. Tak jak w samolocie - najpierw maska z tlenem dla Ciebie, potem dla dziecka.


Izabela Makowska


W oparciu o książkę: Osho "Równowaga ciała i umysłu"

99 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


  bottom of page