top of page

Każdy członek rodziny ma prawo przynależeć do systemu rodzinnego

Zapraszam do kolejnej historii poustawieniowej.


Po warsztacie odezwała się do mnie klienta z wielkim wzruszeniem. Podzieliła się historią i wyraziła zgodę na jej opublikowanie.


📖Ta historia jest o porządkach miłości; o tym, że każdy ma prawo przynależeć do swojego systemu. Pokazuje jak ustawienia systemowe porządkują.


"(...)Jest jeszcze pewna historia. Otóż jedna z sióstr mojej mamy, wbrew trzem pozostałym zawsze wymieniała siostrę która wg niej wcześniej zmarła. Mówiła do mojej mamy "O to jednak to Tereska wtedy zmarła, a nie Ty". To doprowadzało mamę do pasji. Tymczasem na ustawieniu pojawiła się matka mojej mamy opłakująca swoje dziecko czyli Tereskę. Dwa miesiące blisko od wydarzenia moja mama licząc ile ich mama miała sióstr...wyliczyła Tereskę, ot tak po prostu. Tereska znalazła swoje miejsce w historii rodziny. (...)."


O tym porządku wspominał Bert Hellinger w tekście o sumieniu:


"SUMIENIE GRUPOWE

Kompletność

Jakim porządkom służy sumienie grupowe i jak te porządki przeforsowuje?

Pierwszy porządek jest następujący: każdy członek grupy ma takie samo prawo przynależności jak pozostali członkowie. Jeżeli ktoś w rodzinie został wykluczony, bez względu na powody, inny członek rodziny musi go później zastępować.

(...)

W jaki sposób następuje powrót? Któryś z członków rodziny przyjmuje jako przedstawiciel wykluczonego jego los. Myśli jak osoba wykluczona, ma podobne uczucia, żyje w zbliżony sposób, podobnie choruje, a nawet w podobny sposób umiera. Można zatem powiedzieć, że osoba zastępująca jest wzięta w służbę przez osobę wykluczoną i reprezentuje jej prawa. Mówiąc inaczej, osoba wykluczona zawładnęła tą osobą. Kiedy osoba wykluczona odzyska swoje miejsce, jej reprezentant odzyskuje wolność.

Osoba wykluczona na ogół sama z siebie nie chce, aby ktoś był jej przedstawicielem. Do takiej sytuacji dochodzi jedynie czasami. Reprezentowania domaga się przede wszystkim sumienie grupowe: w ten sposób pragnie odbudować kompletność grupy. I to ono jest sprawcą wiążących się z tym uwwikłań."


Bert Hellinger.: Miłość ducha. Czym jest i jak osiąga spełnienie.

31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


    bottom of page